Złoto rodowane – Rod

Rod to lśniący, srebrzystoszary metal należący do grupy platynowców lekkich. Temperatura topnienia – 1966 stopni Celsjusza, twardość – 6,0 w skali Mohsa (platyna – 4,3), masa właściwa – 12,5 grama/centymetr sześcienny. Jest metalem twardym, kruchym i odpornym na działanie kwasów (nawet w wodzie królewskiej rozpuszcza się trudno). Posiada doskonały współczynnik odbicia światła sięgający 82% (największy ma srebro – 90 %) i ma największy połysk.

W produkcji biżuterii złotej, rod używany jest w głównie postaci powłok galwanicznych (warstwa 2 do 5 mikronów), nakładanych na biżuterię wykonaną z białego złota lub nakładanych na elementy wykonane jako wstawki z białego złota w wyrobach ze złota żółtego. Białe złoto ma kolor biały o bardzo lekkim żółtawym odcieniu.

Naniesienie na nie warstwy rodu powoduje zmianę tego odcienia na białą, zdecydowanie bardziej wyrazistą. Podkreślenie tej wyrazistości ma duże znaczenie w wyrobach wykonanych z dwóch kolorów złota: białego i żółtego. Przed nałożeniem rodu na białe złoto, granica między złotem żółtym, a białym (zależnie od oświetlenia) jest mało widoczna. Kolory te zlewają się, za mało się od siebie różnią. Po pokryciu elementów z białego złota rodem, zwiększa się kontrast między złotem żółtym, a elementem pokrytym rodem, wykonanym ze złota białego. Granica na styku tych dwóch metali jest o wiele bardziej widoczna.

Rodem możemy również pokrywać wyroby całe wykonane ze złota żółtego lub ich części. Jednak z upływem czasu, gdy na biżuterii pojawi się dużo zarysowań, od spodu będzie prześwitywał kolor żółty.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>