Wpływ próby złota na wygląd biżuterii

 

Złoto w czystej postaci jest metalem bardzo miękkim i bardzo mało odpornym na ścieranie. W tej postaci nie nadaje się do wyrobu biżuterii. Żeby poprawić jego własności mechaniczne, łączy się je z innymi metalami wykonując stopy złota. Oczywiście w taki stop złota, który będzie miał jedną z prób określonych w prawie probierczym (biżuterię złotą wykonuje się najczęściej w próbach: 750; 585; 500; 375 i 333).

Udział czystego złota (miękkie) w próbie 750 jest ponad dwukrotnie większy niż w próbie 333. Oznacza to, że wyroby ze złota wyższej próby, np. 750, są bardziej miękkie niż wyroby wykonane ze złota niższej próby, np. 333. Oznacza to również, że złoto wyższej próby ma w sobie mniejszą zawartość metali nieszlachetnych, niż złoto niższej próby.

Z powyższych ustaleń wynika, że biżuteria złota z wyższych prób jest miękka więc z upływem czasu będzie się bardziej wycierać i rysować. Będzie się stawała matowa. Łapki i oprawy trzymające kamienie łatwiej  mogą się odginać przy zahaczeniach i szybciej będą się wycierać. Szyny pierścionków mogą się szybko odkształcać (np. podczas dźwigania toreb z zakupami).

Biżuteria z wyższych prób będzie za to bardziej odporna na działanie czynników chemicznych zawartych w powietrzu. W związku z tym, mimo upływu czasu nie będzie się przebarwiać, pokrywać się żadnymi nalotami i zachowa swój pierwotny kolor.

Biżuteria złota wykonana z niższych prób jest twardsza i będzie mniej podatna na odkształcenia mechaniczne, mniej będzie się zarysowywać, dłużej będzie wypolerowana i błyszcząca. Niestety będzie mało odporna na czynniki chemiczne znajdujące się w powietrzu (ponieważ np. w jednym gramie złota próby 333 , mamy tylko 333 mg czystego złota i aż 667 mg miedzi, srebra i innych metali – mało odpornych na czynniki zewnętrzne). Będzie więc szybciej pokrywać się tlenkami, będzie szybciej ciemnieć. Proces ten będzie następował tym szybciej im większa jest zawartość miedzi w stopie złota. Z czasem możemy mieć trudność z określeniem na pierwszy rzut oka, czy przedmiot na pewno jest złoty.

 


1 Comment

  1. Fajnie gdyby coś podobnego jeszcze się pojawiło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>