Wpływ próby srebra na wygląd biżuterii

Czyste srebro, ze względu na małą twardość i małą odporność na ścieranie praktycznie nie jest używane do produkcji biżuterii. Srebrne wyroby jubilerskie wykonuje się ze stopów srebra o próbach: 925; 875; 830 i 800 (oczywiście w Polsce). Stop srebra próby 925 (najwyższej) zawiera 92,5% czystego srebra i 7,5% miedzi i innych metali, natomiast stop srebra próby 800 (najniższej) zawiera 80% czystego srebra i 20% miedzi i innych metali.

Srebro wyższych prób jest bardziej miękkie, będzie się szybciej wycierać, ale dłużej zachowa swój biały kolor – będzie później oksydować i później ciemnieć.

Srebro niższych prób jest twardsze, bardziej odporne na wycieranie, lecz w związku z większą zawartością miedzi i innych metali nieszlachetnych, będzie szybciej wchodzić w reakcję ze związkami chemicznymi zawartymi w powietrzu – będzie szybciej ciemnieć i szybciej oksydować.

W praktyce wysokiej próby srebra używa się do produkcji biżuterii, natomiast z niskich prób srebra robi się np. zastawy stołowe -przedmioty, które wymagają częstego mycia i szybko by się wycierały. Nie jest to jednak żelazną regułą – możemy spotkać łyżeczkę zrobioną ze srebra próby 925 i pierścionek srebrny próby 800.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>