Pielęgnacja biżuterii

W dzisiejszym artykule chciałbym przekazać Wam kilka słów o codziennej pielęgnacji biżuterii (nie mylić z odnawianiem).

Podczas codziennego użytkowania biżuteria, tak jak wszystkie przedmioty codziennego użytku czy też nasze ciało – brudzi się. Gromadzi się na niej uliczny kurz, zmieszany z kremami do pielęgnacji ciała, potem i innymi nieczystościami.

Wszystko to gromadzi się w najdrobniejszych zakamarkach ozdobnych wyrobów; między ogniwkami łańcuszków, we wgłębieniach grawerowań, w zakamarkach opraw kamieni i tym podobnych miejscach. Nasza biżuteria przestaje błyszczeć, a przezroczyste kamienie jubilerskie (diamenty, rubiny, szafiry, szmaragdy, cyrkonie itp.) stają się matowe.

W takiej sytuacji nasza biżuteria nie spełnia swojej podstawowej funkcji – przestaje nas zdobić – nie przyciąga wzroku, przestaje być przedmiotem pożądania. W skrajnych przypadkach zaczyna nawet źle o nas świadczyć.

Sposób zaradzenia temu jest bardzo prosty (a wiele osób nie zdaje sobie z niego sprawy) – po prostu mycie. A myć biżuterię możemy w następujący sposób:

- Łańcuszek ogniwkowy (nie załamujący się – pancerka, figaro, ankier, bismark itp.) – kładziemy zwinięty na dłoni, nanosimy na niego miękką szczoteczką do zębów trochę płynu do mycia naczyń rozcieńczonego wodą i delikatnie szorujemy. Następnie dokładnie płuczemy w ciepłej, bieżącej wodzie, wycieramy miękkim ręcznikiem i suszymy suszarką do włosów lekko ciepłym strumieniem powietrza.

- Łańcuszek sztywny (mogący się załamać – snake, taśma płaska, cardano itp.) – kładziemy na dno talerza, nalewamy trochę płynu do naczyń rozcieńczonego wodą i przyciskając go palcami jednej dłoni do dna szorujemy go delikatnie miękką szczoteczką do zębów wzdłuż jego długości z każdej strony. Następnie płuczemy go ciepłą, bieżącą wodą, wycieramy wzdłuż długości ręcznikiem i suszymy suszarką do włosów.

- Pozostała biżuteria (pierścionki, kolczyki i inne) – myjemy trzymając w palcach, wodą z płynem do mycia naczyń, z pomocą miękkiej szczoteczki do zębów. Jeżeli w naszej biżuterii są kamienie przeźroczyste (diament, szafir itp.), to starajmy się dobrze wymyć miejsca wokół kamieni i dobrze wymyć od spodu oprawki, w których osadzone są kamienie. Dzięki temu kamienie dostaną więcej światła i będą piękniej błyszczały. Po myciu należy naszą biżuterię dobrze wypłukać letnią bieżącą wodą, wytrzeć ręcznikiem i wysuszyć suszarką lekko ciepłym powietrzem.

Mam nadzieję, że dzięki tym poradom Wasza biżuteria będzie zawsze równie piękna jak w dniu zakupu. :)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>