Jak dbać o biżuterię?

 

Biżuterię projektujemy i tworzymy po to, by była ozdobą osób, które ją noszą. Ma przyciągać wzrok, podkreślać urodę, świadczyć o guście posiadacza. Ma być przedmiotem pożądania i nierzadko zazdrości osób postronnych. Żeby biżuteria spełniała te zadania, musi być zawsze czysta i błyszcząca.

 

Kilka uwag dotyczących przechowywania biżuterii i unikania narażania jej na uszkodzenia:

1. Biżuterię najlepiej przechowywać w szkatułkach specjalnie do tego przeznaczonych, posiadających dużą ilość różnej wielkości szufladek i pojemników. Każdy przedmiot powinien mieć w niej swoje miejsce (nie polecam wrzucać np. kilku łańcuszków do jednej szufladki, ponieważ się poplączą). Przed włożeniem do szkatułki, możemy jeszcze zapakować każdy przedmiot w torebeczkę strunową. Szkatułka ochroni naszą biżuterię przed kurzem i niebezpieczeństwem przypadkowego uszkodzenia mechanicznego (nie położymy na niej np. komputera lub innego ciężkiego przedmiotu).

2. Biżuteria powinna być ostatnią ozdobą zakładaną na siebie przed wyjściem. Nie powinna mieć styczności z dezodorantami, perfumami, kremami lakierami do włosów i innymi kosmetykami. Środki chemiczne zawarte w kosmetykach mogą powodować przyspieszone ciemnienie metali z których zrobiono nasze ozdoby, mogą też przyspieszyć odklejanie się kamieni (rozpuszczają kleje). Kosmetyki będą też oddziaływać na kamienie jubilerskie oprawione w biżuterii. Najmniej odporne są kamienie pochodzenia organicznego: koral, bursztyn, gagat, perła, kość słoniowa. Kamienie te za sprawą działania kosmetyków mogą stracić połysk, zmatowieć, zmienić barwę, a nawet złuszczać się (perła).

3. Biżuterię należy zdjąć przed rozpoczęciem prac porządkowych w kuchni i łazience. Tutaj środki chemiczne są jeszcze silniejsze. Proszki, pasty itp. mogą nawet powodować zarysowania i zmatowienie metali szlachetnych, a ich działanie na kamienie jubilerskie jest jeszcze silniejsze niż działanie kosmetyków.

4. Należy chronić biżuterię przed działaniem: kąpieli leczniczych (solankowych, siarczkowych, borowinowych i innych) i słonej wody morskiej. Działanie tych kąpieli powoduje skutki jak wcześniej opisane.

5. Biżuterię należy zdjąć przed rozpoczęciem prac fizycznych, przed pójściem na siłownię, na basen, do sauny, przed snem. Możemy doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych; załamań, zerwań, zarysowań i innych zniszczeń. Możemy także doprowadzić do zatarcia elementów grawerowanych, odgięcia elementów mocujących kamienie, co skutkować będzie ich wypadnięciem.

6. Szczególną dbałość powinniśmy okazać następującym kamieniom:

Perła - nie znosi długiego moczenia, a następnie szybkiego suszenia (kąpiel i opalanie), przy dużych różnicach temperatur. Kamień ten najpierw chłonie wodę i pęcznieje, a następnie podczas opalania szybko wysycha. Może to doprowadzić do utraty blasku, przebarwień, złuszczeń i rozwarstwień wierzchnich warstw, a nawet do pęknięć. Przyspieszamy też proces jej starzenia się. (Przybliżony wiek życia perły to 100 do 150 lat, chociaż istnieją takie, które mają kilkaset lat. Perły, które znajdywano w starożytnych grobowcach, po dotknięciu rozsypywały się w proch).

Opal - zawiera 6-8 % wody. Powinien być przechowywany w wilgotnej szmatce, żeby się nie wysuszył. Wysuszony opal może stracić blask i mogą się na nim pojawić mikropęknięcia. Te zalecenia nie dotyczą opali klejonych z dwóch lub trzech płytek (dublet i triplet) – tych nie należy moczyć, bo mogą się rozklejać na brzegach.

Topaz, kwarc i niektóre kryształy – należy chronić przed długotrwałym działaniem promieni słonecznych. Mogą stracić intensywność koloru i swój pierwotny blask.

Koral, turkus, bursztyn, perła, malachit – są miękkie i łatwo je zarysować. Są też mało odporne na nawet łagodne czynniki chemiczne – matowieją, odbarwiają się i tracą blask.

 


3 Komentarze

  1. Bardzo dobry poradnik…powinien być jako gratis do każdego zakupu biżuterii :)

  2. Brawo. Gratulacje dla autora

  3. Dziękuję za wszystkie te pomysły,z pewnością przydadzą się wielu użytkownikom biżuterii, których na pewno nie brakuje w naszym kraju.
    Biżuteria złota https://fabrykabizuterii.com/ o wysokiej próbie szczególnie jest narażona na uszkodzenia mechaniczne, jest miękka i o nią należy dbać dość szczególnie. Szczególna uwaga do panów, jak coś robisz przy samochodzie – w brudzie zdejmij obrączkę, posłuży z pewnością duuuużo dłuuuużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>