Srebro

Srebro jest jednym z najdawniej poznanych przez ludzi metali. Najwcześniejsze ślady jego występowania odkryto w grobowcach na terenach Egiptu i Mezopotamii. Były to ozdoby i naczynia, które – jak się szacuje – powstały około 4000 lat przed naszą erą. Wzmiankę o nim znajdziemy również w Starym Testamencie, gdzie posłużyło do przedstawienia zamożności Abrahama.

Jego pozyskiwaniem zajmowali się już starożytni: Chaldejczycy, Egipcjanie, Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie, Grecy. Jeszcze długo przed narodzeniem Chrystusa Egipcjanie i Rzymianie bili z niego monety. W czasach nowożytnych ogromne ilości srebra odkryto w Ameryce Południowej.

Począwszy od odkrycia, srebro fascynowało ludzi. Miało piękny wygląd i łatwo się obrabiało, a jego posiadanie zawsze było miarą zamożności. Wytwarzano z niego przedmioty typowo użytkowe i ozdobne. Już od starożytności używano go w medycynie, wierząc w jego właściwości bakteriobójcze i odkażające.

Srebro ( Ag) jest metalem zaliczanym do grupy metali szlachetnych. W postaci rodzimej występuje w przyrodzie bardzo rzadko. Najczęściej jest składnikiem siarczków. Jego masa właściwa wynosi 10,49 grama/cm3, a temperatura topnienia wynosi 960,5 stopni Celsjusza. Ma najlepszą ze wszystkich metali przewodność elektryczną i cieplną. Jest odporne na działanie wielu związków chemicznych. Rozpuszcza się dobrze w kwasie azotowym i gorącym kwasie siarkowym. Czyste srebro ma barwę białą z pięknym metalicznym połyskiem (największa spośród innych metali zdolność odbijania światła) i daje się łatwo polerować.

Srebro jest metalem miękkim, ciągliwym, kowalnym – czyli jest bardzo plastyczne. Te niskie właściwości mechaniczne powodują, że w czystej postaci nie znajduje zastosowania w produkcji wyrobów jubilerskich (z wyjątkiem galwanotechniki). Ma natomiast ogromne zastosowanie w produkcji biżuterii jako stop srebra z innym metalem – najczęściej miedzią – przez co znacznie poprawiają się jego właściwości mechaniczne. Mamy wtedy do czynienia ze srebrem określonej próby. Próba określa nam minimalną zawartość kruszcu w jego stopie.

W Polsce ustawodawstwo probiercze przewiduje dla srebra następujące próby: 999; 925; 875; 830; 800.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>