Białe złoto

Białe złoto jest stopem złota, który został odbarwiony poprzez połączenie przez stopienie ze sobą czystego złota (kolor żółty) i innego metalu, który ma własności odbarwiające.

Tymi metalami odbarwiającymi są nikiel i pallad. Dlatego też możemy czasem spotkać się z określeniami: białe złoto niklowe lub białe złoto palladowe – co oznacza, że w pierwszym przypadku stop złota został odbarwiony przy pomocy niklu, a w drugim przy pomocy palladu.

Białe złoto w rzeczywistości ma ddcień lekko słomkowy i w związku z tym często jest galwanicznie pokrywane rodem (jest rodowane), co nadaje mu bardziej biały odcień i wzmacnia jego blask. Wykonuje się z niego taki sam asortyment bizuterii jak ze złota żółtego, a więc pierścionki, wisiorki, obrączki itp. Często łączy się je ze złotem żółtym poszerzając w ten sposób wzornictwo.

Białe złoto jest znakowane przez urzędy probiercze takimi samymi próbami jak złoto żółte, ponieważ próba określa nam ilość czystego złota w stopie, a nic nie mówi o pozostałych dodatkach stopowych. Pallad i nikiel należą zaś do tych pozostałych dodatków stopowych.

Niektórzy białym złotem nazywają platynę. Nic bardziej mylnego – białe złoto nie ma nic wspólnego z platyną. Platyna, to zupełnie inny metal, inny pierwiastek chemiczny i mówiąc potocznie „białe złoto nawet przy niej nie leżało”. ;)

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>